Blog, İçerik

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır ve Farkı Nedir?

Zeytinyağlarının tadı ve kullanım alanlarına göre birçok farklı türü vardır. Çeşit zenginliği, seçim yaparken göz önünde bazı özel kriterleri bulundurmanızı gerekir. Zeytinyağını satın almadan önce ilk etapta hangi amaçla ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz.

Sıcak yemeklerde ve kızartmalarda genel olarak riviera zeytinyağı tercih edilirken soğuk yemeklerde ise doğal sızma zeytinyağı tercih edilir. Ancak sızma zeytinyağı kullanmaya karar verdiyseniz önünüze birçok farklı tür çıkabilir. Bunlar arasında erken hasat, tek bahçe, taş baskı, filtresiz ve soğuk sıkım gibi seçenekler yer alır. Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytin bahçelerinden erken hasat dönemlerinde zeytinlerin dallarından toplanıp aynı gün içerisinde taş değirmenlerde çekirdekleri ile öğütülmesinden elde edilir. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağı, sağlıklı bir
bitkisel yağ türüdür.

Soğuk sıkım yöntemi, zeytinde bulunan vitamin ve minerallerin korunmasını sağlayabilecek işlemleri içerir. Bu tür zeytinyağı, zeytinlerim ekim ve kasım aylarında toprağa düşmeden toplanarak soğuk sıkım yöntemi ile 27 derecelik suda ezilmesi ile elde edilir.

 

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Özellikleri

Zeytinyağının soğuk sıkım kategorisine girebilmesi için üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığının 27 dereceyi geçmemesi gerekir. Yüksek ısı uygulandığı zaman zeytinyağının ham maddesi olan zeytin içeriğindeki besin değerleri olumsuz yönde etkilenir. Soğuk sıkma yönteminin diğer türlere göre en büyük farkı, üretimdeki suyun sıcaklığının düşürülmesi ve üretimin bu şekilde yapılmasıdır.

Soğuk sıkım ya da bilinen diğer adı ile soğuk sıkma zeytinyağı, zeytinyağının ham maddesi olan zeytin hamurunun düşük sıcaklıktaki su ile işlenmesiyle elde edilir. Soğuk sıkım zeytinyağları, sağlığa son derece faydalı olan zeytinyağı türleri arasında yer alır.

Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağlarının vitaminleri ve mineralleri büyük oranda öne çıkar. Bunun sebebi erken hasat döneminde toplanmış zeytinlerden yağ çıkarılacağı zaman sıcaklık uygulanmadığından dolayı kaynaklanır. Diğer zeytinyağlarına göre bu türün aroması da daha lezzetlidir. Zeytin meyvesinin içerdiği özel antioksidanların ve doğal meyve aromalarının zeytinyağı içerisinde barınabilmesi için zeytinlerin toplandıktan sonra kısa bir süre içerisinde soğuk sıkım yöntemiyle sıkılması gereklidir. Böylelikle daha sağlıklı ve lezzetli bir zeytinyağı ortaya çıkmış olur. Kaliteli bir soğuk sıkım zeytinyağını kokladığınız zaman hemen farkını hissedebilirsiniz. Ambalajın kapağını açtığınız andan itibaren etrafa yayılacak olan farklı meyve aromaları ile beraber nefis bir zeytin kokusu alabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Soğuk sıkım zeytinyağının tadına baktığınız zaman içerdiği özel antioksidanlar sayesinde yakıcı özelliğini hissedebilirsiniz. Soğuk sıkım zeytinyağını özellikle salata gibi yiyeceklerde değerlendirebilirsiniz. Lezzetli bitkisel yağ türü arasındaki soğuk sıkım zeytinyağı ile yemeklerinize büyük bir farklılık kazandırabilirsiniz.

Sıcak sıkım yönteminde zeytinyağındaki hoş koku zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Soğuk sıkım zeytinyağını bu şekilde anlayabilir ve diğerlerinden ayırt edebilirsiniz. Yüksek sıcaklıklarda işlem görerek elde edilmiş bir zeytinyağı, antioksidan özelliklerini de kaybetmeye başlar. Soğuk sıkım zeytinyağlarında yer alan antioksidanlar, zeytinyağı tadıldığı zaman ağzınızda hafif ve hoş bir yanma hissine sebep olabilir. Bu noktada tüm zeytinyağı türlerinin birbirine göre artıları ve eksileri olduğu söylenebilir. Seçim esnasında karar tamamen sizin ihtiyaçlarınız ve damak zevkiniz ile alakalıdır.
Soğuk sıkım zeytinyağını hemen hemen her yemek içerisinde kullanabilirsiniz. Günün her anındaki yemeklere eşsiz bir şekilde eşlik edebilecek özelliklere sahip olan soğuk sıkım zeytinyağı antioksidan özellikleriyle de vücudunuza katkı sağlar.

Erken hasat soğuk sıkım doğal zeytinyağı her yaş grubundali bireyin faydalanabileceği, sağlıklı ve katkısız oluşu ile zararlı bir etki sağlamayacak bir üründür. Bu zeytinyağı için ülkemizdeki en verimli topraklardan biri olan Edremit bölgesinde, özellikle ekim ayı içerisinde yapılan hasat çalışmaları oldukça değerlidir. Bu dönemde elden edilen zeytinler ile hazırlanan zeytinyağları bireylere ekstra fayda sağlamaktadır. Salatalar dışında, tercihe göre tüm yemeklerin yapımında da doğal zeytinyağı kullanılabilir.

Hem ekonomik, hem de hakiki zeytinyağı edinmek günümüz ekonomisinde zor olsa da, lissiyafarm.com’da değerli müşterilerimize özel düzenli kampanyalar düzenlenmekte ve her mutfakta doğal ürünlerin yer edinmesine öncülük etmekteyiz. Birçok faydası olan ve düzenli olarak tüketebileceğiniz soğuk sıkım zeytinyağı ile sofralarınıza farklı bir lezzet kazandırmaya lissiyafarm.com’da bulunan ürünlerimiz ile başlayabilirsiniz. İhtiyacınıza yönelik boyutu belirleyebilir, müdavimi olacağınız gurme paketlerimiz ile avantajlı şekilde doğal ürünlerimiz ile tanışabilirsiniz. Hepinizi kategorilerimizde gezinmeye bekliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir