Blog, İçerik

Doğal Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Salata, çiğ köfte ve kısır gibi yemekler başta olmak üzere daha birçok farklı yemekte tercih edilen doğal nar ekşisi hem tadı hem de sağlığa olan faydaları ile öne çıkar. Nar meyvesinin verdiği ekşi tattan hoşlananlar için ideal olan nar ekşisi insan vücudu için son derece faydalı bir besindir.

Nar ekşisinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu bilinir. Aynı zamanda kan basıncını dengeleyen ve azaltan bu besin tansiyonun düşmesine de katkı sağlar. İnsülin direncini azaltan ve kan şekerini düşüren doğal nar ekşisi bağırsaklardaki iltihap seviyelerini düşürerek sindirim sistemini toparlar. Yoğun stresli işlerde çalışanlar için içeriğinde antioksidanlar büyük bir öneme sahiptir. Nar ekşisi hafızanızın taze kalması için önemlidir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen osteoartrit, romatoid artrit, osteoporoz ve artrit kemik hastalıkları için önleyici etkileri vardır.

Arterlerin büyümesini ve kalınlaşmasını önleyebilen doğal nar ekşisi C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Doğal nar ekşisinin cilde de iyi geldiği bilinir. Sivilce ve sivilce lekeleri dışında deride yaratabildiği gençleştirici etkisi kendisini gösterir.

Doğal Nar Ekşisi Kalori ve Besin Değerleri

Doğal nar ekşisinin 1 çorba kaşığında ortalama 25 kalori yer alabilir. Doğal yollar ile yapılmayan nar ekşilerinde ise bu oranlar 35’e kadar yükselebilir. Örneğin marketlerde satılan nar ekşileri genel olarak nar ekşisi sosu olduğu için içerdikleri şeker oranlarından dolayı kalorileri artar.

Nar ekşisinin kalorisi gram bazında hesaplandığı zaman ortalama 2 kalori ortaya çıkar. Kalori seviyesi düşük olan doğal nar ekşisi sos olarak kullanıldığı için bu durum herhangi bir soruna yol açmaz. Günlük kalori ihtiyacının üzerinde tüketmemeye özen göstermeniz yeterli olacaktır. Doğal nar ekşisinin besin değerlerine bakıldığı zaman karbonhidrat öne çıkar. Karbonhidrat ihtiyacınızın büyük bir kısmını doğal nar ekşisinden elde edebilirsiniz. Diyet dönemlerinde doğal nar ekşisi kullanıp kullanamayacağınız tamamen sizin diyet programınıza ve vücudunuza bağlıdır.

Doğal Nar Ekşisi Zayıflatır mı?

Doğal nar ekşisi her açıdan sağlığınız için faydalı bir gıda olarak öne çıkar. Nar meyvesinin özellikleri sayesinde doğal nar ekşisi karın bölgesindeki yağların azalmasına katkı sağlar. Ancak bir kişinin doğrudan doğal nar ekşisi tüketerek zayıflayabileceğini söylemek doğru olmayabilir. Kilo verebilmek için düzenli egzersiz yapmanız ve doğru bir diyet programı oluşturmanız gerekir. Doğal nar ekşisinin içeriğinde bulunan antioksidanlar vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasına destek verir. Zayıflamak için spor yapılan kişilerde zaman zaman ortaya çıkabilen yorgunluğun önlenebilmesi için de doğal nar ekşisi tercih edilebilir.

Zayıflama ve nar ekşisi arasındaki bu bağ, nar ekşisinin doğallığı ile doğru orantılıdır. Zayıflatmaya yardımcı olduğu sebebiyle yapay nar ekşilerini tüketmeniz düşündüğünüzün aksine kilo almanıza sebep olabilir. Diyet döneminde sık tüketilen salataları tatlandırabilmek için de doğal nar ekşilerini kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aşırıya kaçmamak olmalıdır.

Doğal Nar Ekşisi Bozulur mu?

Soyulan narlardan doğal nar ekşisi elde edebilmek bir hayli zahmetli bir iştir. Ortalama 10 kilo meyveden 1 kilo nar ekşisi ortaya çıkarılabildiği göz önünde bulundurulduğu zaman nar ekşisinin önemi daha iyi bir şekilde ortaya çıkar. Son derece değerli olan doğal nar ekşisini doğru şekilde muhafaza etmeniz gerekir. Nar ekşisini saklarken cam şişelerin kullanılması bu gıdanın daha uzun süre sağlıklı şekilde saklanabileceği anlamına gelir. Bu şişeleri doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde, serin ve loş ortamda saklamalısınız. Böylelikle doğal ekşilerinin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir