Blog, İçerik

Doğal Bal Prolin Değeri Ne Olmalıdır?

Sofraların vazgeçilmez ürünleri arasında olan bal her zaman için önemli bir yerde bulunur. Özellikle kahvaltı için olmazsa olmaz ürünler denildiği zaman bal mutlaka akla gelir. Tabi bal tüketmek isteyen kişiler doğal balları daha çok tercih ederler. Zaten sağlık için balın yapısı ve prolin değeri standartlara uygun olmalıdır.

Baldaki Prolin Değeri Ne İfade Eder?

Öncelikle herkesin hayatında balın yeri olması lazımdır. Yani günde en az bir kaşık bal tüketmek sağlık açısından oldukça önemli olarak bilinir. İnsanların merak ettikleri ise baldaki prolin değerinin ne anlama geldiğidir. Balda prolin değeri proteinlerin yapısını oluşturan aminoasitler ile ilgilidir. Buna göre prolin, proteinlerin yapısında bulunan 20 aminoasitten birisi olarak bilinir. Bal içinde prolin değerinin bilinmesi önem arz eder.

İyi bal nasıl anlaşılır diye merak edenler balın prolin değerine mutlaka bakmalıdırlar. Zaten doğal bal için prolin değeri 300 mg/kg şeklinde bilinir. Ayrıca doğal ve sağlıklı balın prolin değerinin 180 mg/kg üzerinde olması gerekmektedir. Bu değişkenlik farklı bal çeşitlerinin olmasından kaynaklanır.

Organik bal seçimi yaparken prolin değerini mutlaka kontrol etmek lazımdır. Çünkü sahte ballar içerisinde prolin neredeyse hiç yoktur. Buda bal alırken önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar.

Doğal bal prolin değeri genel olarak bakıldığı zaman 300 mg/kg şeklinde belirlenmiştir. Başka bir deyişle prolin değerinin amacı balın saflık derecesini ortaya koymaktır. Bu konuda lissiya farm oldukça güvenilir bir kaynak olarak dikkat çeker. Çünkü buradan alacağınız ballar hem doğal hem de sağlıklı yapılarıyla müşterilere sunulmaktadır. Prolin değerleri ise son derece uygundur.

Prolin değeri yüksek bal aldığınız zaman güven içerisinde tüketim yapmanız mümkündür. Sonuçta balın yenmesindeki en büyük amaç sağlıklı bir hayata kavuşmaktır. Balın lezzetli bir tadı olduğu bilinir. Ancak bal yemenin ilk amacı dediğimiz gibi sağlıktır. Bunun için doğal baldan başkasını almamak gerekir.

Kaynağı belli ve doğal olarak üretilen balları keyifle tüketebilirsiniz. Prolin değerinide baz alarak doğru balı kolayca seçme şansınız vardır. Zaten balın rengi ve dokusu bile doğal olup olmadığını ele verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir