Blog

Tahinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Susamın özel yöntemler ile kabuklarının soyulması ve uygun şekilde kavrulmasıyla elde edilen tahini düzenli olarak tüketerek faydalarından en iyi şekilde yararlanmaya başlayabilirsiniz. İçerdiği besin değerleri ve vitaminleriyle ön plana çıkan tahin dünya mutfağında birçok farklı alanda tercih edilir. Türkiye’de ise genel olarak kahvaltılarda tüketilen tahin bir çok farklı faydaya sahiptir.

Tahinin İçeriğinde Neler Bulunur?

Yunanistan, Hindistan, İran ve Kore gibi farklı ülkelerde de yoğun bir şekilde kullanılan tahin demir, bakır, potasyum, magnezyum minerallerinin yanı sıra E vitamini açısından da zengin bir besindir. Tahin, içerisindeki özel mineraller ve vitaminler ile özellikle kış ayları geldiği zaman vücudunuzun direncini güçlendirebilecek besinlerdendir. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı etkili bir koruma elde edebileceğiniz tahini belirli aralıklar ile tüketerek faydalarından sizler de yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda C ve B vitaminleri açısından da son derece zengin olan tahin hücre yapısında bozulmalar olmasını önler ve yaraların hızlı şekilde iyileşmesine de destek verir. Vücudun daha sağlıklı olabilmesi için cilt sağlığınızın da yerinde olması gerekir. Sağlıklı bir vücutta cildin daha parlak olması söz konusudur. Cilt sorunları yok denecek kadar az olabilir. Tahin yemenin cilde faydaları vardır. Tahindeki bol miktarda olan E vitamini cilt sağlığı açısından önemlidir.
Tahin bağışıklık sistemini güçlendirir. Pekmez ile beraber tüketildiği zaman özellikle soğuk kış aylarında vücudunuzu sıcak tutar. Böylelikle kan yapıcı özelliği ortaya çıkar.

Bu aylarda vücudun daha dirençli olabilmesi ve cildinizin daha sağlıklı görünebilmesi için protein, vitamin, mineral ve antioksidan içerikli tahinleri bol bol tüketebilirsiniz. Kan yapıcı özelliği olan tahin cildin renk tonunun düzenlenmesine destek verir. Cildin olduğundan daha parlak, canlı ve güzel gözükmesine destek veren tahin diğer yandan göz sağlığınız açısından da önemli bir besindir. Cilt ve vücut sağlığı için son derece gerekli olan tahinin bir diğer faydası ise vücuda alınan ağır metallerin ve zehirli bileşiklerin toksinlerine karşı korumasıdır. Kan ve cilt hücrelerini koruma altına alan tahin, içeriğinde yer alan maddeler ile yeni cilt hücrelerinin oluşmasına destek verir. Cildin enfeksiyon kastığı durumlarda tahinden destek almanız cildinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Cilt
hasarlarını gözle görülebilecek bir hızla onaran tahin, en kısa sürede tedavi olabilmenizi destekler. Cilt dokusunu yeniden yapılandıran, gözenekleri açan ve cildinize rahat bir nefes aldıran tahin cildinizin daima taze güçlü kalmasını sağlar.

Tahin Yağının Saçlara Faydası Nedir?

Temel içeriği susam olan özel tahin yağı yeni saçlarınızın oluşumuna destek verir. Tahin yağındaki özel yağ miktarı içerdiği diğer bileşenlere göre daha yüksektir. Ayrıca bol bol protein de içerir. Bu özellikleriyle öne çıkan tahin yağı, saçlarınızın daha hacimli olmasını sağlar ve dayanıklılığını artırır. Güçlü ve kalın saç tellerine sahip olmayı düşünüyorsanız sizler de tahin yağından destek alabilirsiniz.

Ayrıca tahin yağları saçların uzama sürecini de hızlandırır. Saçlara canlılık veren ve çabuk uzamasına destek veren tahin yağı, saçlar için doğal bir onarıcı görevi üstlenir. Yapısında yer alan özel antioksidanlar saç dibindeki kepek ve mantar gibi sorunların oluşmasını önleyebilecek özelliktedir. Cilt ve saç için birçok etkisi olan tahin ve tahin yağı sağlıklı ve temiz bir cilt ile saça sahip olmanızı sağlar.

Tahinin pozitif etkilerinden yararlanabilmek için düzenli ve dozunda tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde tükettiğiniz zaman yararlarından en iyi şekilde faydalanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir