Blog, İçerik

Sağlıklı Beslenmede Organik Besinlerin Yeri

Beslenme alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz ufak tefek değişiklikler sayesinde daha sağlıklı bir yaşantı elde edebilirsiniz. İnsan sağlığını tehlikeye sokmayan organik besinlere bol bol yer ayırarak dengeli ve düzenli beslenme programı oluşturabilirsiniz. Peki sağlıklı beslenme nedir ve hangi ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Hazır ve fast-food olarak adlandırılan gıdaların yaygınlaştığı dönemlerde bu tür gıdaların insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu asla unutmamalısınız. Toplum içerisinde karşılaşılan en büyük sağlık sorunları arasında obezite ve obeziteye bağlı artan sağlıksız beslenme alışkanlıkları bulunur. Organik beslenmeniz kimyasal madde
ya da ilaç içermeyen gıdalara erişebilmenizi sağlar. Hızlı ve hazır gıda tüketimi yaptığınız zaman vücudunuza ekstra yağ almış olursunuz. Bu durum vücudunuzun tehlikeye girmesine yol açar. Yağ oranıyla beraber birçok farklı kimyasal da ek gıdalar ile beraber vücudunuza girmiş olur. Bu durum obeziteye yol açtığı gibi aynı zamanda kalp, damar, diyabet ve böbrek rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Organik Beslenmenin Önemi Nedir?

Organik besinler tüketen kişiler diğer hızlı gıdalar tüketenlere göre daha sağlıklı ve zinde olur. Hasat zamanına ve mevsimine uygun olan beslenme programı oluşturmanız, metabolizma hızınızı korur. Metabolizma hızı sağlığınız için kritik bir öneme sahiptir. Kilo vermek ve kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız iyi bir sindirim sistemine
de sahip olmalısınız. Sağlıklı beslenme mevzu bahis olduğu zaman doğal ve organik ürünlerin tercih edilmesi birçok hastalığın engellenmesini de sağlar. Aynı zamanda doğal olarak elde edilen ürünler içerik açısından da son derece zengindir. Vücudunuzun ihtiyaç duyabileceği vitaminle ve mineraller en iyi şekilde karşılanır.

Mineral ve Vitamin Deposudur

Organik gıdaların türüne göre çinko, demir, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini bol bol alabilirsiniz. Organik gıdalar aynı zamanda magnezyum, selenyum, potasyum açısından da zengindir. İdeal kilonuzun dengede olabilmesi için bu vitaminleri ve mineralleri gerekli miktarda almanız büyük bir önem taşır. Organik ürünlerin besin değerleri diğerlerine göre daha yüksektir. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminler daha etkili bir şekilde bu gıdalar sayesinde elde edilir. Ürünlerin organik olabilmesi adına doğal olarak yetişmesi, böcek ilacı ve bitki öldürücü içermemesi gerekir. Bunun yerine organik tarım ile ilgilenen çiftçiler ekili alanlarda gübre ve doğal olarak üretilen böcek ilaçları gibi güvenilir yöntemler ile ürünlerini yetiştirmeye başlarlar.

Koruyucu ve Kimyasal İçermez

Gıda ürünlerinde yer alan kimyasallar çocuklar için daha da zararlıdır. Eğer çocuğunuz varsa, organik ürün kullanma konusuna biraz daha fazla ilgi göstermeniz gerekebilir. Organik gıdalar klasik yöntemler ile yetiştirildikleri ve zararlı kimyasallar içermediklerinden dolayı çevreye karşı zarar vermezler. Organik tarımdaki yiyeceklerin sağlıklı yetişebilmesi için çevreye zarar verilmeyecek yöntemler ile ekim işlemi yapılır. Ekim dönemleri toprakta bulunmayan kimyasallar toprağa ve suya aşılanmaz. Böylelikle yıllar boyunca hasat yapabileceğiniz topraklar elde edilmiş olur.

Daha Lezzetlidir

Yapay koruyucu içermeyen organik ürünler diğer ürünlere göre daha tazedir. Kimyasallar ile yetiştirilmiş ve bal mumuyla kaplanmış bir elma raflarda haftalarca durabilir. Fakat bu durum elmanın besin değerini kaybetmesine yol açabilir. Organik ürünlerin raf ömrü biraz daha kısa olmasına rağmen bu durum pozitif bir etkiye yol açar.

Organik olmayan ürünler taşıdıkları kimyasallar ve koruyucular sebebiyle birçok farklı hastalığa yol açabilir. Bakterilerin vücudunuza taşınmanıza sebep olabilecek ürünler yerine organik olanlar tercih edilmelidir. Organik ürünlerde bu tür riskler ortaya çıkmaz. Daha lezzetli olan organik ürünler sofralarınıza büyük bir renk kazandırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir